Johimba lekarska (Pausinystalia yohimbe) to duże drzewo leśne o wysokości do 30 m pochodzące z zachodniej i środkowej Afryki. W lecznictwie wykorzystuje się korę zbieraną z łodyg i młodych gałęzi drzewa oraz wyizolowany z niej alkaloid johimbina w postaci chlorowodorku. Johimbina występuje także w korzeniach rauwolfii wężowej (Rauwolfia serpentina) oraz w korze aspidospermy białej (Aspidosperma blanco).
Tradycyjnie przygotowywano wywar z kory johimby i pijano go jako lek na impotencje i dla zwiększenia libido. W afrykańskiej medycynie tradycyjnej wyciągi z kory są wykorzystywane jako środek pobudzający i wzmacniający mężczyzn. W nowoczesnym ziołolecznictwie używana jest w regulacji oddawania moczu, leczeniu impotencji i oziębłości płciowej.
Przeprowadzono wiele badań johimbiny. Badano zarówno wpływ johimbiny na psychogenne zaburzenia erekcji (spowodowane przez czynniki psychiczne jak stres, kompleksy, depresja) oraz organiczne zaburzenia erekcji, czyli niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji z powodu problemów fizjologicznych.
Wysoka skuteczność johimbiny w leczeniu psychogennych zaburzeń erekcji została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Wyniki badań nad organicznymi zaburzeniami erekcji wykazały jedynie ograniczoną poprawę po podaniu johimbiny, głównie u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami erekcji. Ponadto johimbina jest skuteczna w leczeniu zaburzeń orgazmu u mężczyzn.1 W badaniu na psach stwierdzono, że johimbina podana od 0,5 do 5 godzin przed wytryskiem zwiększa ilość nasienia.2
Średnia dzienna dawka kory johimby to 3 g, a maksymalna 10 g.
Chlorowodorek johimbiny: 5-6 mg 3 razy dziennie doustnie (jeśli wystąpią efekty uboczne, dawka może zostać zmniejszona o połowę).
Johimbina blokuje receptory α2-adrenergiczne, wpływając na układ współczulny. Rozszerza naczynia krwionośne nerek, jelit, narządów płciowych oraz skóry.
Może wystąpić nadpobudliwość, drażliwość, ataki lęków, nadciśnienie, tachykardia i zwiększona częstości oddawania moczu.
Johimbina lub preparaty z johimby nie powinny być podawane razem z trójpierścieniowymi lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, fenotiazynami, inhibitorami MAO innymi sympatykomimetykami lub u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością układu autonomicznego, chorobami nerek, chorobą afektywną dwubiegunową lub atakami paniki.
48 mężczyzn z impotencją psychogenną (o podłożu psychicznym) poddano 10 tygodniowemu badaniu metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo. Zwiększona erekcja wystąpiła u 46% mężczyzn, którym podawano johimbinę (18 mg dziennie).
1987 Reid K.3
W 8 tygodniowym badaniu metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo wzięło udział 63 mężczyzn z impotencją psychogenną. Podawano im johimbinę (15 mg dziennie) i trazodon (lek przeciwdepresyjny). U 71% pacjentów wystąpiły pozytywne efekty: zwiększenie erekcji, wytrysku, zainteresowania seksem i seksualnych myśli.
1994 Montorsi F. - Institute of Human Anatomy, Scientific Institute H. San Raffaele, Milan, Italy.4
W badaniu metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo wzięło udział 31 mężczyzn z impotencją psychogenną i organiczną (o podłożu fizycznym). Po 7 tygodniach przyjmowania 15 mg johimbiny dziennie zanotowano pozytywne efekty w grupie pacjentów psychogennych. U pacjentów organicznych nie zaobserwowano zmian.
1996 Mann K. - Department of Psychiatry, University of Mainz, Germany.5
W badaniu metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo brało udział 86 mężczyzn z zaburzeniami erekcji o nieustalonym podłożu (psychogennym i organicznym). Przyjmowanie 30 mg johimbiny dziennie przez 8 tygodni zwiększyło pożądanie seksualne, satysfakcję seksualną i sztywność penisa. Johimbina była dobrze tolerowana. Jedynie 7% pacjentów określiło tolerancję jako zadowalającą lub złą i większość działań niepożądanych było łagodnych. Nie było poważnych zdarzeń niepożądanych.
1997 Vogt H.J. - Dermatologische Klinik und Poliklinik, Technische Universität München, Germany.6
W badaniu metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo brało udział 100 mężczyzn z organicznymi zaburzeniami erekcji. Przy podawaniu johimbiny w dawkach 18 mg dziennie stwierdzono jedynie nieistotną statystycznie poprawę.
1987 - Morales A.7
W 30 dniowym badaniu metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo brało udział 22 mężczyzn z organicznymi zaburzeniami erekcji. Stwierdzono nieistotne statystycznie zwiększenie sztywności penisa. Podawana dawka johimbiny to 100 mg/dzień,
1998 Telöken C. - Department of Urology, Santa Casa Hospital, Porto Alegre, Brazil.8
18 niepalącym mężczyznom w wieku 40-80 lat z organicznymi zaburzeniami erekcji podawano 16,2 mg johimbiny dziennie przez 4 tygodnie i 32,4 mg/dzień przez kolejne 4 tygodnie. Wzrost ilości stosunków płciowych i sztywności penisa stwierdzono jedynie u osób z łagodnymi zaburzeniami erekcji.
2002 Guay A.T. - Center for Sexual Function, Lahey Clinic Northshore, Peabody, Massachusetts 01960, USA.9
29 mężczyzn z zaburzeniami orgazmu otrzymywało 20 mg dawki johimbiny. 16 z nich udało się osiągnąć orgazm i wytrysk podczas masturbacji lub stosunku płciowego. Kolejnym 3 udało się osiągnąć orgazm, jednak wyłącznie z dodatkową stymulacją wibratorem. 2007 Adeniyi A.A. - Institute of Urology and Nephrology, London W1P 7EY, UK.1
Bibliografia:
Pozostała literatura: