Afrodyzjaki dla mężczyzn na zaburzenia wzwodu, impotencję

Zaburzenia wzwodu (ED), impotencja to dysfunkcja seksualna występująca u mężczyzn, której objawy to brak erekcji lub ejakulacji mimo podniecenia. Występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 50 roku życia, ale zdarza się także wcześniej.

Przyczyny impotencji


Podłoże psychiczne – impotencja psychogenna

Impotencja psychogenna spowodowana jest przez czynniki psychiczne jak np. stres, lęki, poczucie winy. Brak erekcji występuje podczas seksu z partnerką, ale zazwyczaj można osiągnąć erekcję podczas masturbacji czy seksu z inną partnerką oraz występują nocne erekcje członka.

Częste przyczyny impotencji psychogennej:

Podłoże fizyczne - impotencja organiczna (somatogenna)

Impotencja organiczna to niemożność osiągnąć erekcji z powodu choroby lub wieku.

Częste przyczyny impotencji organicznej:

Mechanizm erekcji penisa

Wzwód penisa jest wynikiem działania złożonego procesu. W wyniku reakcji chemicznych w autonomicznych zakończeniach nerwowych z argininy powstaje tlenek azotu. Łączy się on z receptorami cyklazy guanylowej pobudzając ją do produkcji cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP), który obniża stężenie kationów wapnia. Powoduje to rozkurcz mięśni gładkich naczyń i ciał jamistych prącia oraz zwiększenie napływu do nich krwi. Jednocześnie w miarę wzrostu ciśnienia krwi w ciałach jamistych następuje stopniowe zaciskanie naczyń żylnych, co powoduje zmniejszenie odpływu krwi. Rezultatem tego procesu jest erekcja penisa. Do ustępowania wzwodu dochodzi przez działanie enzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5), który rozkłada cGMP.

Naturalne afrodyzjaki na erekcję w badaniach naukowych

W medycynie tradycyjnej od setek lat stosuje się różne naturalne środki na poprawę erekcji. Część z nich została przebadana naukowo, z czego tylko nieliczne poddanie zostały badaniom klinicznym u ludzi.

Dobrze zbadanym środkiem jest johimbina. Jej wysoka skuteczność w leczeniu psychogennych zaburzeń erekcji została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych. Inną rośliną o udokumentowanym działaniu jest żeń-szeń. Wyniki badań wskazują, że żeń-szeń poprawia jakość erekcji u ludzi.

W badaniach in vitro na modelach zwierzęcych wykazano, że epimedium, muira puama i żeń-szeń rozluźniają mięśnie gładkie ciał jamistych. Obserwując wzrost ciśnienia w ciałach jamistych, stwierdzono, że Tribulus terrestris i epimedium poprawiają jakość erekcji u zwierząt.

W sprzedaży obecne są poszczególne substancje roślinne lub ekstrakty z nich. Dostępne są również afrodyzjaki mające w swoim składzie mieszankę różnych ziół. Często zawierają L-argininę, która jest surowcem do produkcji tlenku azotu. Należy pamiętać, że sama L-arginina nie gwarantuje, że nastąpią odpowiednie reakcje. Opisane wyżej rośliny rozluźniają mięśnie gładkie ciał jamistych poprzez uwalnianie tlenku azotu. Dodatkowo zawarta w epimedium ikaryna hamuje działanie fosfodiesterazy-5 (PDE5), czyli działa podobne jak sildenafil (Viagra) i tadalafil (Cialis).

Wyniki badań i szersze informacje o naturalnych afrodyzjakach znajdują się w opisach poszczególnych roślin.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

Komentarze i opinie: